لایحه دفاعیه چیست و چگونه انجام می شود؟

لایحه دفاعیه

لایحه دفاعیه چیست و چگونه تنظیم می شود؟

به طور کلی هنگامی که دعوایی میان طرفین صورت می گیرد اصحاب دعوا نوشتارهایی را در جهت اثبات و دفاع از حق خود به مقام قضایی تقدیم می کنند که در اصطلاح حقوقی لایحه دفاعیه نام دارد که معمولا توسط وکیل نوشته می شود.

بسته به اینکه مورد دعوای موردنظر ملکی، خانواده و یا کیفری باشد ، به وکیل ملکی، وکیل خانواده و یا وکیل کیفری باید مراجعه کرد .

در ادامه به جزئیات بیشتر در این زمینه خواهیم پرداخت.

لایحه دفاعیه لایحه دفاعیه چیست؟

همان طور که پیش تر به آن اشاره شد هنگامی که دعوایی صورت می گیرد طرفین به منظور دفاع و مطالبه از حقوق خود نوشته هایی را به مراجع قضایی ارائه می دهند که در نظام حقوقی تحت عنوان لایحه دفاعیه از آنها یاد شده است. به عبارت دیگر، می توان گفت لایحه نوشتارهایی است که از سوی اصحاب دعوا – چه دعاوی حقوقی و چه دعاوی کیفری – به مقام قضایی تقدیم می‌شود. لازم به ذکر است، در عرف رایج، این نوشتار توسط وکیل نوشته و تدوین می شود.

بنابراین، می توان گفت لایحه عصاره مواد قانونی بر گرفته از مستندات قانونی، تجربی و نظری وکیل در قالب لغات و اصطلاحات حقوقی در مقام دفاع از موکل است. به این ترتیب، وکیل تمام داشته ‌های خود را در چندین سطر بیان می‌کند تا اقناع وجدان دادگاه را در پی داشته باشد.

 

لایحه دفاعیه

لایحه دفاعیه

 لایحه دفاعیه چگونه تنظیم می شود؟

با توجه به آن چه گفته شد می توان گفت لایحه دفاعیه از ارزش و اعتبار بسیاری بالایی در امور حقوقی و قضایی برخوردار است. به گونه ای که در برخی از مواقع در نزد قاضی از اظهارات شفاهی یا صحبت‌ های وکیل نیز اثرگذارتر خواهد بود.

حال برای آن که بتوان لایحه ای منسجم و معتبر جهت ارائه در دادگاه تنظیم کرد لازم است تا اطلاعاتی جامع و کامل در مورد موضوع دعوا، مواد قانونی و اصطلاحات حقوقی مرتبط با موضوع دعوا وجود داشته باشد.

از سوی دیگر، لایحه معمولا در جهت تکمیل مطالب عنوان شده در دادخواست و یا شکواییه، تقدیم دادگاه می گردد. بنابراین لازم است هر یک از طرفین دعوا که خواهان ارائه آن به دادگاه صالح هستند، تمامی فنون لازم در نگارش لایحه را مدنظر قرار دهند چرا که تنظیم لایحه ای که حاوی اطلاعات جامع و کامل مرتبط با موضوع دعوا باشد در نظر قضات بسیار حائز اهمیت می باشد. همچنین، لایحه ارائه شده توسط هر یک از طرفین دعوا باید کوتاه، موجز و خالی از مطالب غیر مرتبط با موضوع دعوا باشد.

با توجه به آنچه گفته شد قویا پشنهاد می شود تنظیم لایحه دفاعیه توسط وکلای مجرب دادگستری و به صورت کاملاً تخصصی انجام گیرد، چراکه چنین افرادی با توجه دانش تخصصی خود در این زمینه می توانند بسیار راهگشا عمل کنند.

در تنظیم لایحه چه نکات مهمی را باید در نظر گرفت؟

 

حال برای آن که لایحه دفاعیه به شکلی صحیح و اصولی تنظیم گردد با به نکات مهمی توجه کرد. از جمله این نکات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

چنانچه وکیل به نقل قول از موکل در لایحه خویش مطالب موهنی را به دیگری نسبت دهد، عمل موکل مصداق بزه افترا نیست.
چنانچه در مرحله فرجامی وکیل دخالت کند ولی تمبر مالیاتی مربوطه را ابطال نکرده باشد، لایحه وکیل در مقام تبادل لوایح قابل ترتیب اثر نیست و پرونده به مرجع تالی عودت می‌شود.
درصورتی ‌که تجدیدنظرخواه، دادخواست تجدیدنظر یا لایحه اعتراضیه خویش را مقید به هیچ‌ یک از جهات قانونی نقض ننموده باشد، تجدیدنظر خواهی، فاقد موقعیت قانونی است.
عدم تقدیم لایحه تجدیدنظرخواهی، از موارد رفع نقص و در نهایت صدور قرار رد دادخواست تجدیدنظرخواهی در صورت عدم رفع نقص خواهد بود.
متهم غیابی نمی‌ تواند بدون تأمین کیفری لایحه دفاعیه تقدیم کند.
چنانچه دادخواست امضاء نداشته و لایحه ارسالی پیوست آن نیز، تصدیق نشده باشد، دادخواست ناقص محسوب و با امضاء مجدداً به جریان می‌افتد.
هرگاه تاریخ وقت رسیدگی ابلاغ‌ شده باشد اما این جلسه به‌ دلیل تعیین وقت نزدیک‌ تر تشکیل نشده و وقت جدید نیز به مخاطب ابلاغ نشده و وی لایحه ارسال نکرده باشد و خود یا وکیلش نیز در جلسات حاضر نشده باشد، حکم غیابی محسوب می‌ شود.
صرف اعلام وکالت از سوی وکیل دادگستری جهت مطالعه پرونده تقدیم لایحه در موضوع محسوب نشده و سبب حضوری قلمداد شدن رأی صادره نمی‌ باشد.
عدم امضای لایحه تجدیدنظر خواهی مانع تبادل لوایح نبوده و موجبی برای صدور قرار رد دعوای تجدیدنظر نیست.
قبول رأی بدوی از ناحیه تجدیدنظرخواه طی لایحه تقدیمی به دادگاه تجدیدنظر، استرداد دادخواست تجدیدنظرخواهی تلقی می‌گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.