حکم جلب برای مطالبه مهریه چیست؟

حکم جلب

دستور جلب و قرار جلب 

حکم جلب در قانون معنایی ندارد و یک عبارت عامیانه است و در حقوق قرار جلب و دستور جلب وجود دارد.

دستور جلب به معنای رأی نیست ونوعی دستور محسوب میشود.

آیا حکم جلب پس از به اجرا گذاشتن مهریه قطعی است؟

حکم جلب در پرونده های حقوقی نسبت به پرونده های کیفری دشواری بیشتری دارد و زمانی که شما قصد گرفتن حکم جلب پس از به اجرا گذاشتن مهریه را دارید باید صبر و تحمل بیشتری به خرج دهید زیرا زمان بیشتری را نسبت به پرونده های کیفری نیاز دارد.

قرار جلب به دو صورت است:

گاهی قاضی در روند اجرای پرونده به دلیل مجبور کردن شخص در برابر اجرای حکم فرار جلب را صادر می نماید.حالت دوم زمانی است که متهم بودن شخص هنوز مشخص نشده قاضی برای رسیدگی به تحقیقات و حکم دستور جلب صادر میکند،درزست است که این دستور نسبت به شخصی که از او شکایت شده صادر میشود اما این نشانه ای برای متهم بودن او نیست و در این مرحله مشخص نیست که شخص متهم میباشد یا خیر و فقط برای انجام تحقیقات و دلایلی که نسبت به او وجود دارد قرار صادر میشود.

در پرونده های حقوقی زمانی دستور جلب اجرا میشود که در زمان اجرای حکم نتوان مالی را از جانب او مهیا و پرداخت کرد و یا مالی وجود نداشته باشد که پرداخت شود و در نهایت اگر متهم نتواند دین خود را پرداخت کند زندانی میشود.
در صورتی که متهم اموالش را از بین برده باشد و یا آن را واگذار کرده باشد که نشان دهد مالی ندارد اگر انتقال مال را بعد از شکایت کرده باشد پذیرفته نمیشود و اموالش توقیف میشود اما اگر شخص قبال از شکایت اموال را انتقال داده باشد ثابت کردن آن کاری دشوار است.

حکم جلب زوج و به اجرا گذاشتن مهریه

اگر مردی مهریه زن را پرداخت نکرد زن میتواند بر اساس قانون با به اجرا گذاشتن مهریه برای مطالبه مهریه خود، حکم بازداشت زوج را از دادگاه خواستار شود و مرد در صورتی که مهریه را پرداخت نکند به زندان فرستاده میشود و زوج در زندان میماند تا وقتی که دادخواست اعسارش بررسی شود.

دادگاه ها حکم اعسار را به طور سریع تر یعنی خارج از نوبت بررسی میکند که این حکم اعسار مانند تمام دعاوی حقوقی با دادن دادخواست مورد بررسی قرار میگیرد

درخواست اعسار و یا تقسیط مهریه در دادگاه با حضور زوج و زوجه و شاهدان تشکیل میشود و مقدار مهریه ای که زوج باید در ماه پرداخت کند مشخص میشود و اگر باز هم زوج نتواند مهریه را پرداخت کند بازداشت میشود.

وجود زوجه در دادگاه ضروری نیست ولی اگر در دادگاه حضور نداشته باشد امکان این موضوع وجود دارد که حکم به نفع زوج صادر شود و زوجه میتواند با حضور خود موارد خلاف حقیقت را بازگو کند و اگر زوج مالی را پنهان کرده باشد و یا آن را انتقال داده باشد به دادگاه اطلاع دهد.

با گذشت روند دادگاه زوج از پرداخت کل مبلغ مهریه مبرا میشود و باید آن را به صورتی قسطی پرداخت نماید و در صورت عدم پرداخت پیگرد قانونی دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.