اظهارنامه عدم تمکین زوجه/ نمونه اظهارنامه برای ثبت عدم تمکین

اظهارنامه عدم تمکین

ما در گروه وکلای آرتین به بررسی و روشن شدن ذهن شما عزیزان در مورد تمکین میپردازیم و همینطور در این مقاله به بررسی عدم تمکین از شوهر ، اظهارنامه عدم تمکین زن و نمونه اظهارنامه عدم تمکین زن خواهیم پرداخت .

اظهارنامه عدم تمکین

از مهمترین دعاوی که زوجین در دادگاه ها اقامه می کنند ، دعوای عدم تمکین از سوی زوجه است . به استناد قانون مدنی ، زن موظف است که از شوهر خود تمکین کند . به همین مناسبت ، در صورتی که زن زندگی مشترک را بدون رضایت همسر و یا مجوز قانونی ترک کند ، مرد می تواند در دادگاه دادخواست الزام به تمکین او را مطرح نماید . همچنین ، شوهر می تواند ضمن ارائه اظهارنامه ، تمکین زوجه را تقاضا کند . به همین مناسبت در این مقاله به بررسی عدم تمکین از شوهر ، اظهارنامه عدم تمکین زن و نمونه اظهارنامه عدم تمکین زن خواهیم پرداخت .

عدم تمکین از شوهر

بر اساس قانون مدنی ، یکی از تکالیفی که زن در مقابل شوهر خود دارد ، تمکین از وی می باشد . تمکین را می توان شامل دو نوع تمکین عام نخواهد داشت . تمکین خاص دانست . تمکین عام یعنی اطاعت از شوهر در مسائل کلی خانوادگی و تمکین خاص ناظر بر روابط زناشویی میان زوجین است . علی القاعده ، زن بایستی از شوهر خود تمکین کرده و بدون رضایت او زندگی مشترک را ترک نکند . در غیر این صورت ، مرتکب عدم تمکین شده است و حق دریافت نفقه ندارد.

با این حال ، در قانون مواردی پیش بینی شده است که طبق آنها زن می تواند از تمکین در مقابل شوهر خودداری نموده و با این حال حق دریافت نفقه داشته باشد . مانند زمانی که تمکین از شوهر برای زن خطر جسمی یا حیثیتی دارد . برای مشاهده عدم تمکین زن و موارد مجاز عدم تمکین زن کلیک کنید .

اظهارنامه عدم تمکین

در شرایطی که زن بدون مانع قانونی و شرعی و بدون اجازه از همسر خود زندگی مشترک را ترک کند ، شوهر می تواند با ارسال یک اظهارنامه عدم تمکین حقوقی وی را به زندگی مشترک و ایفای وظایف و تکالیف زناشویی دعوت نماید . این عمل معمولا با ارسال اظهارنامه عدم تمکین به خانم صورت می گیرد .

با ارسال این اظهارنامه مهلتی به زن داده می شود که زن دوباره تمکین کند ؛ اما در صورتی که زن تمکین نکرد مرد می تواند این بار به دادگاه خانواده مراجعه و دادخواست الزام به تمکین دهد . در چنین شرایطی ، مرد دیگر الزامی به پرداخت نفقه به همسر خود نخواهد داشت و در مواردی هم ممکن است مرد از دادگاه حکم ازدواج مجدد بگیرد . برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد اظهارنامه عدم تمکین کلیک کنید.

اظهارنامه عدم تمکین

اظهارنامه عدم تمکین

نمونه اظهارنامه عدم تمکین زن

مخاطب محترم سرکار خانم ……………………

با سلام
مطابق ماده ۱۵۶ قانون آیین دادرسی مدنی، موارد ذیل رسماً و قانوناً به شما ابلاغ می‌شود :
احتراما، به استحضار می رساند :
جنابعالی به استناد عقد نامه شماره …………… تنظيمی در دفتر خانه ازدواج شماره …………… شهرستان ………….. زوجه شرعی و قانونی اينجانب می‌باشيد. متأسفانه از تاريخ ………… الی ………… بدون داشتن دليل موجه قانونی و همچنين كسب رضايت از اينجانب اقدام به ترك منزل مشترک نموده ايد . از آنجا كه اختلافات خانوادگي تا حدود زیادی صرفا با تدبير و تأمل و گذشت زوجين حل و فصل می گردد و قهر و كشمكش به جز افزودن بر ميزان تنش و كدورت فی مابين هيچ چيز را به ارمغان نمی آورد ؛ لذا از شما مي خواهم تا ضمن بازگشت به منزل ، موجبات پريشانی و تكدر خاطر شخص خود و خانواده را فراهم نياورید . ضمناً چنانچه به فاصله گذشت يك هفته از تاريخ رويت اين اظهار نامه تصميم قطعی خود را جهت رجوع به منزل شوهر اتخاذ ننماييد، مطابق مقررات ، ناشزه محسوب و از پرداخت نفقه محروم خواهید شد .

گفتنی است که در حال حاضر ، ارسال اظهارنامه قضایی به شیوه الکترونیکی انجام می شود . به این منظور ، ابتدا باید به سامانه خدمات الکترونیک قضایی مراجعه و اظهارنامه را تنظیم کرد .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.